Домой Экология Сумні перспективи нової екологічної програми Дніпропетровської області

Сумні перспективи нової екологічної програми Дніпропетровської області

97
0

21 серпня 2015 року відбулась публічна презентація Комплексної програми екологічної безпеки Дніпропетровської області. На думку екологічної організації «Голос Природи», нова програма була складена наспіх і потребує серйозного доопрацювання. «Голос Природи» закликає громадські екологічні організації подавати свої критичні зауваження та пропозиції по доопрацюванню обласної екологічної програми безпосередньо губернатору і депутатам обласної ради.
экология

Назва серйозна, наповнення слабке

Нова екологічна програма області має серйозну назву: Дніпропетровська обласна комплексна програма (стратегія) екологічної безпеки та запобігання зміні клімату на 2016–2025 роки. Основною метою програми є збереження природних ресурсів та створення безпечних умов для життя населення. Розробка програми координувалася департаментом екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації. Кошти на складання нової екологічної програми з бюджету області не виділялися, всі розробники працювали на добровільних засадах.

«У нас не було коштів для розробки нової екологічної програми, тому всі залучені фахівці працювали безкоштовно, – роз’яснив Руслан Стрілець, виконуючий обов’язки заступника директора департаменту екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації. – Ми чудово розуміємо, що через 2-3 роки нам доведеться повністю переробляти програму з урахуванням директив Євросоюзу. Поспішність складання нової програми викликана тим, що нам потрібен документ, згідно з яким? відповідно до якого ми будемо освоювати кошти екологічного фонду з 2016 року. При складанні нової програми ми постаралися не допустити, щоб екологічні кошти використовувались для ремонту доріг та відновлення освітлення вулиць, гроші на ці роботи повинні виділятися зовсім з інших фондів».

На думку фахівців-екологів, нова програма, не зважаючи на свою гучну назву, не має нічого спільного з такими поняттями, як стратегічне планування, екологічний менеджмент, сталий розвиток і кліматоохоронна діяльність. Критичні зауваження та пропозиції по доопрацюванню програми були висловлені членами громадської екологічної ради: В. Сандул, В. Манюк, Б. Барановський і Є. Колішевський.

«В університеті я викладаю студентам екологічний менеджмент і можу сказати точно, що представлений документ ні по суті, ні за змістом не може вважатися стратегічною програмою, – заявив Манюк Вадим Володимирович, кандидат біологічних наук, доцент кафедри Дніпропетровського національного університету ім. О. Гончара, член еколого-туристичного об’єднання «Орлан». – Екологічна програма області повинна має бути базовим аналітичним документом, в якому необхідно відобразити всі екологічні проблеми нашого регіону та шляхи їх вирішення. При всій повазі до розробників, я вважаю, що такий документ неможливо скласти за допомогою добровольців протягом 2-3 місяців. Ця робота повинна виконуватися висококваліфікованими фахівцями на платній основі».

Губернатор зобов’язаний вжити заходів з доопрацювання програми

Нова програма зосереджена в основному на виконанні екологічних заходів в індустріальному секторі економіки, які передбачається здійснити за рахунок коштів промислових компаній. Заходи в агропромисловій сфері повністю випали з поля зору розробників. Така ситуація є неприпустимою, оскільки саме цей сектор зараз розвивається бурхливими темпами і не менше, ніж заводи, впливає на стан навколишнього середовища і процес зміни клімату. Крім того, необхідно враховувати, що близько 40% населення Дніпропетровської області проживає в сільській місцевості і страждає від негативного впливу великих свиноферм, птахофабрик та інших тваринницьких підприємств.

З незрозумілих причин у програмі повністю відсутній розділ, присвячений адаптації населених пунктів області та різних галузей економіки до нових кліматичних умов. Така ситуація абсолютно не узгоджується з державною політикою в сфері зміни клімату та процесами євроінтеграції. На думку організації «Голос Природи», розробники програми обов’язково повинні були взяти до уваги проблему зміни клімату, оскільки цей процес безпосередньо впливає як на умови життя і здоров’я населення, так і на сферу економіки.

Організація «Голос Природи» також звертає увагу розробників на непропорційний розподіл фінансів. Від загальної кількості виділених коштів на науково-дослідну діяльність, інформування населення і підтримку громадського сектору передбачається виділити не більше 6%. На думку організації «Голос Природи», при такому розподілі ресурсів неможливо отримати кваліфікований науковий супровід реалізації програми і домогтись активізації населення в галузі охорони довкілля.

«У нас є великі сумніви, що реалізація нової екологічної програми буде успішною. В сучасних умовах ні влада, ні громадськість не володіє інструментами, що дозволяють ефективно впливати на політику великих промислових компаній, тому підприємства можуть не виконати задекларовані екологічні заходи. При складанні програми розробникам потрібно було висунути пропозиції щодо вдосконалення інструментів, які дозволяють впливати на підприємства-забруднювачів з метою зниження / скорочення викидів. Наприклад, до числа таких інструментів можна віднести збільшення податку на забруднення навколишнього середовища, створення системи ведення безперервного моніторингу стану довкілля, перегляд нормативно-правових актів, що регулюють викиди і санітарно-захисні зони, – розповів Євген Колішевський, виконавчий директор громадської екологічної організації «Голос Природи». – Свою критику та пропозиції по доопрацюванню нової екологічної програми ми подали безпосередньо губернатору Дніпропетровської області Валентину Резніченко та депутату обласної ради Олегу Захорольському».

Добавить комментарий