Уряд готує масштабний продаж державного майна. У розпорядженні ЗМІ опинився перелік з менш ніж 300 підприємств, які Кабмін збереже серед заборонених до приватизації. Решта 1200 компаній буде вилучено зі списку — на торги виставлять ключові енергетичні підприємства, шахти і спиртзаводи, пише «Коммерсантъ-Украина».
Бізнес схвалює ідею доступу приватного капіталу в держсектор, але, на думку експертів, без прозорої приватизації ці активи будуть скуплені за безцінь.
У розпорядженні газети опинився текст змін до закону «Про перелік об’єктів права державної власності, що не підлягають приватизації».
Напередодні про підготовку цього документа заявив міністр економічного розвитку і торгівлі Петро Порошенко, повідомивши лише, що перелік державних підприємств, заборонених до приватизації, буде скорочений більш ніж уп’ятеро — з 1492 до 296.
Однак джерело в уряді повідомило, що проект закону вже схвалений Кабміном і готується до передачі у парламент. В останній момент зі списку за ініціативою Міністерства фінансів був вилучений «Турбоатом».
Підсумковий документ фактично дозволяє масштабну приватизацію вугільних шахт: у власності держави в Донецькій області залишиться лише 11 підприємств, а в Луганській — 7. Також буде проведена масова приватизація спиртзаводів, радіотелевізійних передавальних центрів та книжково-журнальних видавництв («Мистецтво», «Либідь», «Дніпро», «Веселка»). Приватними хочуть зробити майже всі спортивні бази, басейни і стадіони, за винятком підприємства, яке управляє київським Палацом спорту, НСК «Олімпійський», «Львів-Ареною». Зберігши в держвласності найбільш знакові винзаводи, як-от «Коктебель» і «Масандра», уряд пропонує дозволити продаж низки південноукраїнських і закарпатських радгоспів-заводів, включаючи Ужгородський і Одеський коньячні заводи, Одеський завод шампанських вин.
Зазначається, що дорога до приватизації буде відкрита і великим компаніям, багато з яких є монополіями. Зі списку об’єктів, що не підлягають приватизації, вилучать НАК «Нафтогаз України», Чорноморнафтогаз, Укрінтеренерго та Укрспецтрансгаз (транспортування зрідженого газу), ДАТ «Магістральні трубопроводи «Дружба». Вилучені зі списку Харківський електромеханічний завод, Дашавський завод композиційних матеріалів, спеціальне виробництво київського заводу «Радар» і Солотвинський солерудник.
Як повідомлялося, в січні-серпні Фонд державного майна перерахував до державного бюджету 5,26244 млрд гривень від приватизації держмайна.
Раніше міністр економічного розвитку і торгівлі Петро Порошенко заявляв, що більшість державних підприємств мають бути приватизовані. При цьому він підкреслив, що стратегічні підприємства повинні залишатися в державній власності.
У грудні 2011 року Верховна Рада в першому читанні ухвалила державну програму приватизації на 2011-2014 роки.
Відповідно до неї, в 2012 році планується масовий продаж малих і середніх об’єктів приватизації, які залишилися у держави, причому із земельними ділянками, завершення продажу підприємств, приватизація яких почалася до прийняття даної програми, а також завершення процесу сертифікатної приватизації.
У 2013-2014 роках пропонується завершити приватизацію як масовий соціально-економічний процес і переорієнтуватися на управління рештою держмайном. Прогнозний розмір надходжень від приватизації та управління держмайном у 2011-2014 році — 50-70 млрд гривень.
Зазначимо, що нещодавно уряд вніс зміни до Постанови Кабінету міністрів від 11 вересня 1996 р. №1099 «Про затвердження Порядку перетворення у процесі приватизації державних, орендних підприємств і підприємств, заснованих на змішаній формі власності, в акціонерні товариства», що дозволить здійснювати процес за єдиними правилами.
Прийняття акта, на думку уряду, сприятиме вдосконаленню загального порядку перетворення в процесі приватизації державних підприємств, підприємств, створених на орендованому майні та заснованих на базі майна різних форм власності, в акціонерні товариства.
Нагадаємо, голова Фонду державного майна України (ФДМУ) Олександр Рябченко раніше повідомляв, що приватизація вугледобувних підприємств є переважною перспективою в 2013 році.
Як зазначив голова ФДМУ, 6 травня набув чинності закон про особливості приватизації вугледобувних підприємств, який передбачає новий для України спосіб приватизації інвестиційно непривабливих, збиткових об’єктів — інвестиційний конкурс.
Нагадаємо, 3 травня 2012 року президент Віктор Янукович схвалив закон №4650-VI «Про особливості приватизації вугледобувних підприємств». Головним пунктом документу є дозвіл на продаж всіх акцій вугледобувних підприємств, що належать державі (без збереження у державній власності пакетів акцій).
Зазначимо також, що депутати хочуть дозволити приватизацію«Укрспирту» і 80 спиртзаводів.
Тему приватизації Державної адміністрації залізничного транспорту України (Укрзалізниця) порушували в Компартії. Наприкінці травня глава КПУПетро Симоненко заявив, що останні реформи на залізниці пов’язані знаміром приватизувати Державну адміністрацію залізничного транспорту України.
13 квітня 2012 року Верховна Рада України дозволила приватизаціюукраїнських ТЕЦ.